Nokta
Facebook
İnstagram
Menü
Menü
Başyazıcı’dan Haberler
BAŞYAZICI ET MAMÜLLERİ

Bizden haberler
Haberler
Anasayfa / Başyazıcı’dan Haberler / Başyazıcı Grubu, şarküteri ürünleri için coğrafi işaret almaya hak kazandı
Başyazıcı Grubu, şarküteri ürünleri için coğrafi işaret almaya hak kazandı

Başyazıcı Grubu, şarküteri ürünleri için coğrafi işaret almaya hak kazandı. Başyazıcı, Kayseri Ticaret Odası’nın coğrafi işaret tescil yetkisiyle yürüttüğü ‘Kayseri Pastırması-Kayseri Sucuğu-Kayseri Mantısı’ coğrafi işaret sistemine dahil oldu.
Başyazıcı Grubu’nun amiral markası Başyazıcı Et Ürünleri, gıda tesislerine yaptığı yatırımın meyvelerini ‘coğrafi işaret’ kullanım hakkını elde ederek toplamaya başladı. Geleneksel lezzetleri son teknoloji üretimle birleştiren Başyazıcı Et Ürünleri, 63 yılın deneyimi ve bilgisi sonucu herkesin damak tadına hitap ediyor.

1953 yılından bu yana, geleneksel Kayseri lezzetinin korunmasına titizlik gösteren firma, aldığı coğrafi işaret kullanım hakkıyla bugüne kadar gösterdiği emeğini taçlandırmış da oldu. İmzalanan sözleşme sırasında bir konuşma yapan Başyazıcı Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Başyazıcıoğlu, “Öncelikle yöresel ürün ile coğrafi işaretli ürün farkının net olarak anlaşılması gerektiğini düşünüyorum. Yöresel ürünler, aynı zamanda üretildiği bölgenin ekonomik olduğu kadar kültürel kodlarını da etkileyen ürünlerdir. Bu ürünlerin üzerinde kendi yörelerinin isminin kullanılması, benzerlerinden farklı özelliklere sahip olduğu düşüncesi yaratabilir ve tüketiciye belli bir güven de telkin edebilir. 
Fakat coğrafi işaretli ürün dediğimiz zaman; belirli bir bölgede üretilen bir ürünün; sadece o bölgede bulunabilecek karakteristik özellikler ve geleneksel üretim bilgisi taşıdığını anlıyoruz. Yani geleneksel üretim bilgisinin bir ürün gibi paketlendiği ve alınıp satıldığı ürünlerden bahsediyoruz. Coğrafi işaret, kalitesi ve geleneksel üretim bilgisi ile coğrafi kaynağı arasında kurulan bağı simgelemektedir. Yani coğrafi işaret hakkı sonrasında Kayserimizin sucuğunun, tüm dünyada aynı lezzette olacağının garantisi verilmiş oluyor. Yıllardan beri şarküteri ürünlerinde bizi seçen halkımızın bildiği kalitemiz böylelikle tescillenmiş de oldu. Bugünden sonra herkes bilecek ki; Kayseri sucuğu ve Kayseri pastırmasını Başyazıcı üretir” dedi.

Aldıkları bu ödülle Başyazıcı Grubu olarak hedef büyüttüklerini de belirten Başyazıcıoğlu, Türkiye’nin ulusal markası olma hedefiyle yola çıktıklarını kaydederek, yeniledikleri güçlü yönetim ve üretim kadrolarıyla ve İslami usullere uygun üretim yapılan modern tesisleriyle kısa bir süre içinde tüm Türkiye’ye hizmet vermek istediklerini vurguladı. 

Kayseri Ticaret Odası’nın Coğrafi İşaret Tescil sahibi olarak yürüttüğü, belirli kriterleri sağlayan tüm üreticilerin tescil belgesi almak için başvurabildiği Coğrafi İşaretler de Kayseri bölgesi için Kayseri Pastırması-Kayseri Sucuğu-Kayseri Mantısı ürünleri bulunuyor.  
Kayseri Ticaret Odası, Kayseri Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü ve Kayseri Büyükşehir Belediye temsilcilerinden oluşan Kayseri Pastırması- Kayseri Sucuğu Denetim Kurulu sözleşme imzalayan firmaları tek tek denetleyerek, tuttukları raporlar ve ürünlerden aldıkları numuneleri gıda laboratuvarında titizlikle inceleniyor. Tüm bu detaylı ve titiz çalışmanın sonucunda denetim kurulu firmanın uygunluğunu onaylayarak firmanın Kayseri Pastırması- Kayseri Sucuğu KQ kodu kullanımına izin veriyor. 

Başyazıcı Grubu hakkında:
Kayseri’nin öncü markalarından biri olan Başyazıcı Grubu, 1953 yılından bu yana başta; gıda olmak üzere, inşaat, turizm, AVM, perakende, enerji ve tekstil gibi pek çok farklı sektörde faaliyet yürütüyor. Küresel standartlarda ürün ve hizmet sunan Başyazıcı Grubu, insana önem veren çalışma prensibiyle istihdam sağlayarak ekonomiye de destek oluyor. Kayseri’de sağladığı katma değeri tüm Anadolu’da ve bu yıl itibariyle İstanbul’da da sunacak olan Başyazıcı Grubu; İslami usullere uygun, hijyenik şekilde üretilen geleneksel Kayseri lezzetlerinin sunulduğu Başyazıcı Et Ürünleri, uluslararası birçok markaya iplik temin eden ve Türkiye ekonomisine sağladığı katma değerle dikkat çeken Bamen, Kayseri’nin en yeni outleti BYZ Outlet, stil sahibi tüketiciler için gurme lezzetleri, eğlence ve sporu bir arada sunan yaşam merkezi Mix Kayseri, Kayseri’nin en iyi şehir içi oteli Almer Hotel, iş dünyasının Kayseri’deki durağı lüks ve konforun adresi beş yıldızlı Ommer Hotel, perakende sektöründe grubun gücünü artıran Maba Store ve çevre dostu yenilenebilir enerji alanında faaliyet yürüten Byz Solar markalarıyla ön plana çıkıyor.

Diğer Haberler
Başyazıcı
© 2014 Tüm hakları saklıdır. web tasarım medyatör
Başyazıcı